AKTUÁLNÍ
VÝSTAVADoprovodné
akce
k výstavě
ARCHIV
loretánských
výstav

KATALOGY
výstav

pro média
/ napsali o nás
 

  Rozsáhlý výstavní projekt r. 2014
 představuje návštěvníkům cenná uměleckořemeslná díla z historického souboru Loretánského pokladu,
skrytá dosud v depozitářích Lorety.
Výstava bude přístupná až do konce r. 2015.
Loretánský poklad je v povědomí českého milovníka umění neodmyslitelně spjat s atmostérou pražských Hradčan. Proslulost pokladu je dána nejen jeho výjimečnou hodnotou, ale i velmi dlouhou tradicí jeho veřejného zpřístupnění.
    Nahlédnout do klenotnice bylo totiž v Loretě umožněno opravdu téměř každému. První zmínky o pokladu se datují k r. 1636. Je zajímavé, že výsada potěšit se pohledem na výjimečné skvosty nebyla určena jen mocným tehdejšího světa, poklad byl často ukazován i prostým poutníkům. Počátkem 18. stol. byla vybudována nová klenotnice. Zde byla díla instalována do speciálně upravených skříní tak, že každá věc měla své pevné místo, kde byla bezpečně uložena, a také vhodně prezentována příchozím.
    Historická klenotnice byla v r. 1881 rekonstruována nákladem tehdejšího patrona Mořice, 9. knížete z Lobkowicz. V r. 1962 byla nejcennější díla pokladu přesunuta do 1. patra vstupní budovy, kde jsou dodnes vystavena. Bohužel od té doby jsou prostory historické klenotnice veřejnosti nepřístupné, a s nimi i více než tři čtvrtiny děl, tvořících soubor Loretánského pokladu.

Proto jsme pro vás připravili na letošní letní sezónu velmi zajímavou výstavu, představující onu "skrytou tvář" pokladu, kterou veřejnost naposledy spatřila za první republiky. Ti, kdo by čekali další závratné množství diamantů, budou možná trochu zklamáni. Výstava především odkryje velkou pestrost a různorodost votivních darů, které poklad po staletí vytvářely.Těšit se můžete na drobné hříčky ze slonoviny, misky z drahých kamenů, manýristické obrazy, barokní a renesanční šperky, medaile, koruny milostné loretánské sošky. K detailní prohlídce bude vystaven i nádherný stříbrný svatostánek loretánského kostela podle návrhu sochaře R. Prachnera a stříbrné antependium malostranského zlatníka J. Zellera. Restaurována byla řada uměleckých děl, většina z nich bude vystavena v moderní historii vůbec poprvé. Nenechte si ujít tuto mimořádnou podívanou - výstava bude otevřena v patře ambitu až do konce r. 2015.
Pro školní skupiny chystáme opět pracovní listy k výstavě ve třech věkových kategoriích.